A je to, zimní kolo máme za sebou, další bude v květnu

Díky všem, co se i letos zapojili do zimního pozorování ptáků na zahradách. Už teď máme od vás přes 200 pozorování poslaných přes elektronický formulář, kdo jej ještě nedal dohromady, je zde – https://www.zivazahrada.cz/soutez/mapovaci-karta/zimni-kolo/. Vyplnění zabere asi minutu až dvě, na email vám hned dorazí kontrolní vyplnění, ať víte, co jste nám poslali, popřípadě nám o změnách dejte vědět už přímo na email – zivazahrada@csop.cz.

Zima ale ještě nekončí, ba naopak. Přikrmovat můžete i nadále, zejména při nižších teplotách nebo sněhové nadílce, když budete dodržovat jistou pravidelnost, ušetříte ptákům energii. Nezapomínejte na vodu, ptáci se potřebují koupat i v zimě, a to hlavně kvůli zachování izolační funkce jejich kabátku. Doplňovat můžete jablka, mají je rádi šťavnaté, zmrzlé na pecku už tolik nefrčí.

Nezapomeňte na jarní kolo, v květnu budeme pozorovat nejen ptáčky, ale i celou řadu dalších živáčků. Čím více druhů jich budete na zahradě mít, tím blíže budete k titulu Živá zahrada. Bodové hodnocení zimního a jarního pozorování se na konci roku sečte. Průběžné výsledky vyvěšujeme zde: https://www.zivazahrada.cz/soutez/vysledky/

Díky, že pomáháte a poznáváte své opeřené sousedy, vždyť dobré soužití s nimi je radost.