Celoroční výzva mapování druhů ptáků – “Velký rok zahradní!” 

Pro všechny soutěžící a zejména těm, kteří poznají a rádi pozorují ptáky, jsme připravili doplňující soutěž, která Vás provede celým rokem na zahradě z pohledu ptactva. Vytvoříte si inventář opeřenců na Vaší zahradě a zjistěte, jak jednotlivé druhy migrují, kdy se objevují a kdy zas mizí. Nápad vznikl po vzoru knihy a filmu The Big Year (Velký rok) – na rozdíl od knihy ale proběhne pozorování na soutěžních zahradách. Jinak jsou pravidla pro zaznamenání ptáka stejná jako v Živé zahradě – tedy především se pták musí dotknout zahrady, nestačí, když nad či okolo ní přeletí. Vítězem bude ta zahrada, na které v období od 25. 5. 2018 do 26.5.2019 napozorujete nejvíce druhů ptáků. Sami jsme zvědaví, jak tahle soutěž dopadne.

Pro dospěláky – kdo nemá zahradu nebo si jen rád zajde na letní zahrádku místní restaurace, která má pěkný výhled do okolí – může si udělat podverzi soutěže “S ptáky u piva” a pozorovat s přáteli nad dobrým mokem druhy ptactva z výhledu (mohou i přelétávat). Z pozorování nám vyjdou restaurace, které bychom doporučili všem ornitologům. Té nejlepší restauraci pošleme nálepku s nadsázkou “doporučeno ornitology” a mapovatelům drobnou pozornost.

Do soutěže je nutné se přihlásit, to uděláte odesláním mailu na zivazahrada@csop.cz , kde uvedete Vaše jméno, číslo či název zahrady / restaurace (u restaurace přidejte i adresu) a Vaše pozorované druhy v excelovském listu, viz níže (můžete pozorování posílat i postupně).

Do tabulky s druhy ptáků se zapisuje jen první datum, kdy jste se s ptákem na Vaší zahradě viděli poprvé.

TABULKA KE STAŽENÍ – bird list zahradní

Od teď tedy mějte dalekohled hned u okna vždy připravený.