Dobromysl (oregano) jako motýlí lákadlo

nejen komule davidova je motýlým keřem, stejně tak silně lákají například právě kvetoucí bylinky jako dobromysl, mateřídouška, levandule nebo svazenka. 

Dobromysl známe zejména z kuchyně pod názvem oregano. Jejím těžištěm výskytu je sice středomoří, díky aromatické vůni a chuti se ji však lidem podařilo roznést do všech koutů světa, kde i postupem času zplaněla. V naší přírodě ji můžete vidět růst planě na loukách, okrajích cest a lesů na lehce zásadité půdě. Na zahrádkách dělá na osluněných stanovištích jak parádu, tak užitek. Po vysemenění stačí stonky sklidit těsně u země, na jaře vyrazí nové. Není náročná na zálivku.

Používá se též v léčitelství pro své aseptické a protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči. Droga je silným prostředkem uvolňujícím křečovité stažení hladkého svalstva (spazmolytikum). Používá se i na obklady a osvěžující koupele.

Pokud máte zahradu blízko lesu, na dobromysli můžete v této době vidět svatební předvádění perleťovců stříbropásků. Náš největší perleťovec se pozná zejména podle nazelenalé barvy rubu dolních křídel a podle typických perleťových pásků. Na bylince se pasou i scházejí na námluvy. Samičky jsou téměř totožné až na výjimku – tmavou formu valesia, která je málo běžná. Motýli nepřežijí do další generace bez živné rostliny pro housenky. Tou jest violka, respektive hned několik našich leso/lučních druhů violek. Motýl prozatím nemá označení ochrany, je však lokálně ohrožen špatnou péčí o louky, na kterých se pasou a sdružují, plantážovým způsobem pěstování lesa (rozsáhlé smrkové monokultury), které jim ubírají oblíbené lesní světlinky a tím pádem i místo pro violky. Zahrady a jejich členitost může být pro perleťovce skvělou čerpací stanicí, kterou by v krajině pohledali.