Krmítko

Velmi významným prvkem pro zimní pozorování naší soutěže je ptačí krmítko. Počet ptačích druhů na zahradě zmnohonásobí. Důležité je krmit tak, abychom ptáky neohrožovali. A je dobré si uvědomit, že ptáky, až na výjimky, krmením nijak nezachraňujeme, krmíme je především pro naší zábavu a poučení. Pouze vyskytne-li se déle trvající námraza, kdy se veškerá potrava ocitne pod pro ptáky neprostupnou krustou ledu, stává se pro ně umělé přikrmování životně důležitým. Mnohem důležitější pro ptáky je zdroj čisté vody pro pití a koupání, a to i v zimě.

Potrava pro ptáky

Téměř univerzálním krmením pro ptáky v zimě jsou semena slunečnice. Lze je doplnit drobnějšími semínky lnu či řepky a ořechy. dobrou nadstavbou pak je přidat jablka či na podzim zmražené či usušené jeřabiny. Z živočišné složky pak někteří ptáci uvítají kousek hovězího či skopového loje. Pokud kupujete lojové koule, vždy z nich odstraňte plastové síťky. Mohou být ptákům, koneckonců jako jakékoliv sítě, nebezpečné.

Jaké krmení pro jaké ptáky?

Semínka – především slunečnice, drcený oves, len, proso, konopí, semínka trav a bodláků – pro vrabce, zvonky, stehlíky, červenky a sýkorky

Ovoce (spíše na na zemi)- zejména jablka, ale i každé jiné – pro kosy, drozdy, kvíčaly, cvrčaly

Bobule – na podzim sbírané, mražené nebo po usušení znovu namočené jeřabiny, černý bez, šípky, víno – pro kosy, drozdy, kvíčaly, cvrčaly, zvonky, jíkavce, hýly

Ořechy včetně kokosového pro vrabce, zvonky, sýkory a čížky

Odřezky masa pro špačky, sojky, straky či havrany

Tuk (lůj) hovězí či skopový pro sýkory, strakapoudy a brhlíky, zobne si i mlynařík či červenka

Samozřejmě vaším krmítkem určitě nepohrdnou i mnozí další ptáci. Vždyť jich na krmítkách bylo pozorováno už přes 100 druhů!

Recept na ptačí puding

Smíchejte v nádobě dohromady: strouhanku, strouhaný tvrdý sýr (nesolený), nesolené buráky a jiné ořechy, semínka slunečnice, prosa, lnu atd., ovesné vločky, rozdrcené studené vařené brambory a zalijte rozpuštěným tukem (takovým, který při pokojové teplotě ztuhne. Poměr: 1 část tuku na 2 části ingrediencí. Vše promíchejte a nechte vychladnout. Puding můžete ptákům předložit přímo v nádobě, ve které byl připraven či ho vtlačit do košíčku z pletiva, skořápky kokosového ořechu či třeba borové šišky.

Jaká krmítka používat?

Typů ptačích krmítek je nepřeberné množství.  Pro jejich konstrukci platí vcelku tři zásady:

  • zastřešení není nutné, ale je výhodné – chrání krmivo před vlhkostí a zapadání sněhem, zajištění odtoku vody z krmiště naopak nutné je – krmivo nesmí ležet ve vodě
  • krmítko resp. jeho krmiště musí být lehce čistitelné – je třeba pamatovat na to, že znečištěné plochy se musí min. jednou za 2 týdny pořádně umýt, za teplejšího počasí by se mělo čistit obden
  • každé krmítko musí být konstruované tak, aby se k němu nedostali kočky, kuny, potkani či jiní dobře šplhající predátoři

Kam krmítko umístit?

Umístění krmítek může být vcelku libovolné. Dbejte pouze na to, aby tak, jako vy budete mít dobrý výhled na krmítko, měli by mít ptáci z krmítka dobrý výhled do všech stran, aby včas zaznamenali hrozící nebezpečí a mohli na něj zareagovat útěkem do blízkého úkrytu. Rovněž nedávejte krmítka do blízkosti čirých, průhledných či zrcadlících se skleněných stěn, do kterých by mohli ptáci po vyplašení narazit. Takovéto smrtonosné pasti ovšem nemají na naší živé zahradě co dělat! Krmítko přímo na okně ovšem být může.

Další zásady krmení ptáků

  • Krmítko je třeba udržovat v čistotě, za teplejšího počasí je nutné odstraňovat kazící se zbytky ptačí potravy každý druhý den. Za mrazů pak min. jednou za dva týdny. Krmítko je přitom nutné umýt horkou mýdlovou vodou či slabým roztokem desinfekce.
  • Krmíme-li přímo na zemi, pak je nutné kvůli hrozící infekci místo krmení čas od času, nejlépe jednou týdně změnit.
  • V případě, že se na krmítku objeví apatický, rozčepýřený pták, často s ulepeným peřím okolo zobáku a mhouřícíma očima (zavolejte záchrannou stanici www.zvirevnouzi.cz) okamžitě přestaňte alespoň na týden krmit, zlikvidujte veškeré zbytky potravy a krmítko desinfikujte!
  • Vždy je lepší instalovat krmítek více. Mezi ptáky je totiž, inu jako u lidí, mnoho agresivních nenechavců, kteří nestrpí, aby se na „jejich“ krmítku přiživoval s nimi ještě někdo jiný. Čím více krmítek, tím více ptáků najednou může hodovat.
  • Odpovědi odborníků na otázku, zda ptáky přikrmovat i v létě, se různí. Naše odpověď zní, pokud chcete přikrmovat, tak jen velmi málo. Mnohem důležitější je, dopřát ptákům dostatek vody!