Jezírko Hmyzí hotel Hmyzí hotel Skalka Kompost Budka Krmítko Rostliny Rostliny

krmítko

Snímek 388Velmi významný prvek pro zimní pozorování! Přikrmovat lze však po celý rok, potrava by ale měla být pestrá a vyvážená.

Potrava pro ptáky

Pravidelné přikrmování ptáků je důležité zejména v zimních měsících, v obdobích vysoké sněhové pokrývky. Vyskytne-li se námraza, kdy se veškerá potrava ocitne pod pro ptáky neprostupnou krustou ledu, stává se pro ně umělé přikrmování životně důležitým.

Rovněž nedostatek tekoucí čisté vody působí ptákům velké obtíže. Proto je v této době vhodné ptákům pomoci. A proč jim nepomoci pěkně v dohledu z okna kuchyně či obýváku a nepotěšit se tak zároveň jejich blízkostí?

potrava_ptaci1.gifTypů ptačích krmítek je nepřeberné množství.

Pro jejich konstrukci platí vcelku tři zásady:

  1. zastřešení není nutné, ale je výhodné – chrání krmivo před vlhkostí a zapadání sněhem
  2. zajištění odtoku vody z krmiště naopak nutné je – krmivo nesmí ležet ve vodě
  3. každé krmítko musí být konstruované tak, aby se k němu nedostali kočky, kuny, potkani či jiní dobře šplhající predátoři

Umístění krmítek může být vcelku libovolné. Dbejte pouze na to, aby tak, jako vy budete mít dobrý výhled na krmítko, měli by mít ptáci z krmítka dobrý výhled do všech stran, aby včas zaznamenali hrozící nebezpečí a mohli na něj zareagovat útěkem do blízkého úkrytu. Rovněž nedávejte krmítka do blízkosti čirých, průhledných či zrcadlících se skleněných stěn, do kterých by mohli ptáci narazit. Takovéto smrtonosné pasti ovšem nemají na naší živé zahradě co dělat!

potrava_ptaci2.gifKrmítko je třeba udržovat v čistotě, za teplejšího počasí je nutné odstraňovat kazící se zbytky ptačí potravy každý den. Krmíme-li přímo na zemi, pak je nutné kvůli hrozící infekci místo krmení čas od času, nejlépe jednou týdně změnit.

Jaké krmení pro jaké ptáky

Semínka – především slunečnice, drcený oves, len, proso, konopí, semínka trav a bodláků – pro vrabce, zvonky, stehlíky a sýkorky

Ovoce (na zemi)- zejména jablka, ale i každé jiné – pro kosy, drozdy, kvíčaly, cvrčaly

Bobule – na podzim sbírané, mražené nebo po usušení znovu namočené jeřabiny, černý bez, šípky, víno – pro kosy, drozdy, kvíčaly, cvrčaly, zvonky, jíkavce, hýly

Ořechy včetně kokosového pro vrabce, zvonky, sýkory a čížky

Odřezky masa pro špačky, sojky, straky či havrany

Tuk (lůj) pro sýkory, strakapoudy a brhlíky

Samozřejmě vaším krmítkem určitě nepohrdnou i mnozí další ptáci. Vždyť jich na krmítkách bylo pozorováno už přes 100 druhů!

potrava_ptaci3.gifRecept na Ptačí puding

Smíchejte v nádobě dohromady: strouhanku, strouhaný tvrdý sýr (nesolený), nesolené buráky a jiné ořechy, semínka slunečnice, prosa, lnu atd., ovesné vločky, rozdrcené studené vařené brambory a zalijte rozpuštěným tukem (takovým, který při pokojové teplotě ztuhne. Poměr: 1 část tuku na 2 části ingrediencí. Vše promíchejte a nechte vychladnout. Puding můžete ptákům předložit přímo v nádobě, ve které byl připraven či ho vtlačit do libovolné síťky či třeba košíčku z pletiva.

Legenda k obrázkům (shora)
Různé druhy krmítek
Schéma konstrukce zásypného krmítka na stěnu či kmen.
Drátěná konstrukce pro ptačí puding, nebo např. ořechy.
Krmítko pro strakapoudy.

 

Vždy je lepší instalovat krmítek více. Mezi ptáky je totiž, inu jako u lidí, mnoho agresivních nenechavců, kteří nestrpí, aby se na „jejich“ krmítku přiživoval s nimi ještě někdo jiný. Čím více krmítek, tím více ptáků najednou může hodovat.

Voda

Přístup k nezamrzlé vodě je pro ptáky životně důležitý nejen pro ukojení žízně ale i pro koupání. Koupání je důležitou činností, která ptákům pomáhá udržovat si v dobré kondici peří. Ptáci se umí koupat tak, aby si peří nepromočili, proto se, mohou-li, koupají i v zimě. Chcete-li ptákům zajistit po celý rok dostatek vody na pití a koupání a neprotéká-li vaší zahradou zrovna potůček, nezbývá vám, než si koupit či vyrobit nezamrzající ptačí napajedlo. Jako každé napajedlo musí být mělké, nesmí mít kolmé stěny a nemělo by mít kluzké dno. Minimálně jednou denně se v něm musí vyměnit voda. A aby v zimě nezamrzlo zajistíte pouze za pomoci elektřiny. Buď do něj instalujete topné tělísko a termostat, které používají akvaristi nebo miničerpadlo, které zajistí neustálou cirkulaci vody. Z tohoto důvodu, ale i pro potěchu umístěte napajedlo co nejblíže k oknu, třeba i na balkón či terasu. Pohled na za mrazu se koupající ptáky určitě stojí zato.

Chci si krmítko koupit!

Prodej různorodých dřevěných domečků a krmítek pro Živou zahradu obstarává Základní organizace ČSOP Jaro Jaroměř.

Vybírat a objednávat můžete ZDE!