Jarní kolo pozorování právě začíná. Nepropásněte jej!

Od pondělí 21.5. do pátku 25.5. pozorují na školní zahradě žáci a studenti, od pátku 25.5. do neděle 27.5. pozorují všichni na svých soukromých zahradách, na balkónech, ve vnitrobloku,…

Cílem je vyplnit co nejvíce pozorovaných druhů do mapovací karty, kterou soutěžící vyplní buď rovnou zde na stránkách nebo pošlou poštou na adresu Českého svazu ochránců přírody – Michelská 5, 140 00 Praha 4.

Koukejte po ptácích, po motýlech, po čmelácích, po hadech a ještěrkách, po žábách, ježcích, myších a dalších. Druhy v pozorovací kartě jsou vybrány tak, aby dokazovaly svou přítomností na zahradě vhodné prostředí pro celou řadu dalších živočichů. Přejeme tedy krásné počasí a co nejvíce života k pozorování.

POZOR! Letos pro vás máme ještě jednu výzvu – celoroční! 

Velký rok zahradní!

Všem soutěžícím a zejména těm, kteří poznají a rádi pozorují ptáky, jsme připravili doplňující soutěž. Po vzoru knihy a filmu The Big Year (Velký rok) budeme i my po celý rok pozorovat ptáky – na rozdíl od knihy ale jenom na soutěžních zahradách. Jinak jsou pravidla pro zaznamenání ptáka stejná jako v Živé zahradě – tedy především se pták musí dotknout zahrady, nestačí, když nad či okolo ní přeletí. Vítězem bude ta zahrada, na které v období od 25. 5. 2018 do 26.5.2019 napozorujete co nejvíce druhů ptáků. Sami jsme zvědaví, jak tahle soutěž dopadne.

Do soutěže je nutné se přihlásit – je třeba zaškrtnout kolonku č. 15 na mapovací kartě. Nebo pošlete email, dopis…

Do tabulky s druhy ptáků se zapisuje jen první datum, kdy jste se s ptákem na Vaší zahradě viděli poprvé.

TABULKA KE STAŽENÍ – bird list zahradní

Od teď tedy mějte dalekohled hned u okna vždy připravený.