Mimořádná soutěž na stav nouze – Koukej, kde co lítá!


Situace kolem krizového stavu v republice nám nahrává pozorování života na zahradě. Teď už nemusíte bezcílně bloumat z okna, můžete u toho soutěžit s Živou zahradou!

  • Připravili jsme pro vás pozorovací arch (dole ke stažení), do kterého si po dobu krize zapisujte pozorované ptáky na zahradě. Až krize pomine, vyplněné archy nám pošlete na adresu zivazahrada@csop.cz a vylosujeme pár šťastlivců, kterým pošleme pěkné ceny!

V této soutěži jde o to, aby lidé ode dneška (25.3.) po celou dobu vyhlášeného stavu nouze zaznamenávali výskyt ptačích druhů na svých zahradách. Výskyt, resp. datum prvního pozorování ptačího druhu na zahradě se zaznamená do soutěžního formuláře. Mohou se zaznamenávat pouze ti ptáci, kteří se povrchu zahrady, vč. stromů a staveb na ní stojících i oplocení viditelně dotknou! Zahrady s největším počtem pozorovaných druhů i další, vylosované zahrady dostanou od Českého svazu ochránců přírody hodnotné ceny – například dalekohled, ale třeba také pytlík netopýřího guana. Zvláštní cenou pak bude udělení členství v ČSOP až do roku 2021.

 

POZOROVACÍ TABULKA KE STAŽENÍ

 

Tipy na pozorování – leze na ně jaro – mění se zpěv i chování samců, sbírají si materiál do hnízda, nosí dárečky svým vyvoleným, předvádějí se, bojují o teritorium. Můžeme v tichosti pozorovat, ale i trochu zamilovaným párečkům přilepšit. K archu můžete kromě data prvního pozorování připsat i zajímavé chování, můžeme se tak o samotném chování ptáků mnoho naučit přímo ze zahrady.

myslete na zdroj vody – pítko v podobě mělké misky na přehledném místě bude pro ptáky nejen na pití, ale i na koupání. Zkuste třeba jednu umístit na zem a ideálně 2 metry od hustšího keře, kam si v případě ohrožení ptáci odletí. Napít se třeba po oteplení přijdou i ježci nebo jiní drobní savci, kdo má děravý plot, třeba i zajíc, bažant, srna nebo v noci jezevec :).

myslete na zdroj potravy – přemrzlé šípky, ptačí zob a další bobule mohou být pro migrující ptáky skutečnou čerpací stanicí. Pokud bude mrznout delší dobu, můžete přisypat trochu slunečnice do krmítka nebo alespoň na suché místo, kde semínka nenavlhnou, přihodit se dá i rozkrojené jablko pro kosáky a špačky.

myslete na úkryty a hnízdní příležitosti – v tomto můžeme ještě pomoci vyvěšením budky, mnozí dutinoví ptáci jako sýkory, špačci, vrabci nebo brhlíci už sice nejspíš vyhlédnutou dutinu mají, mohou tu být ale loňská mláďata, co nejsou ještě tak zkušená a s výběrem nového bytu otálejí nebo nejsou tak průbojná. Pak nová suchá, pevná budka se správným otvorem bez bydýlka pro ně bude spása. Rehkové uvítají polootevřené budky, často ale zahnízdí pod střechou, v díře ve dřevníku nebo nad garáží. Pak je na nás chvilku to s nimi vydržet, než vysedí a vykrmí mláďata. Kosáci si zas najdou hustý keř nebo hustý porost psího vína, břečťanu, kde budou chránění. 

  • můžete nabídnout materiál do hnízda – zejména pokud máte kočku nebo psa, vyčesané chlupy v chomáčcích připnuté kolíčkem na větvičce jsou pro mnohé pěvce vyhledávanou komoditou. Dál to je suchý mech a jemná suchá tráva. (Prý už dorazily vlaštovky, až přijde jejich čas, bude se jim hodit jemné bahýnko v mělkých loužích.)

foto: www.jdeteven.cz – inspirativní web pro činnosti a poznávání v přírodě nejen pro děti

Přejeme hodně zdaru a pro ty, co se už nyní připravují na květnové pozorování živáčků na zahradě budeme do aktualit (a na facebook) průběžně dávat typy na úpravy zahrady k docílení titulu Živá zahrada. Zůstaňte s námi :).