Přípravy na zimní pozorovací kolo Živé zahrady

Je pomalu čas stloukat (očistit) krmítka a připravovat koupátka pro ptáky na zimu. Tady je několik důvodů, proč ptákům pomáhat:

  1. Připravíte se tak na další kolo pozorování živáčků na zahradě soutěže Živá zahrada (20.-26.12., školní zahrady 16.-20.12.). 
  2. Při pravidelném doplňování krmítka a pítka pomůžete zimujícím ptákům přečkat nepříznivé období. Ptáci to v dnešní krajině nemají jednoduché, nabídka potravy není slavná a výkyvy počasí nikomu neprospívají.
  3. Máte tak zaručenou zábavu za oknem, aneb televize, která se neokouká.
  4. Poznáte zblízka mnoho ptáků, a seznámíte se s jejich chováním – každý druh má trochu jinou náturu, však uvidíte. A pokud přizvete i děti, mohou si i skrze ptačí krmítka pěstovat tak potřebný vztah k přírodě. Třeba právě z vašeho dítka se stane vášnivý “birdwatcher” nebo také česky “ptáčkař” či odborně “ornitolog” nebo prostě jen kamarád přírody.

krmítko

 

Tip: Je třeba ptáky nechat chvilku zvyknout na Vaše přikrmování, zvolte ale pravidelný interval doplňování, ať mohou se zdrojem na Vaší zahradě počítat, v období mrazů nebo sněhové pokrývky můžete přikrmovat častěji (v tomto pomáhají i násypná krmítka se zásobníkem).

Tip: Aby se na krmítku ptáci neprali, přidělejte jim k boudičce krmítka rozeklanou větvičku, ať si mohou v klidu odsednout a počkat, až na ně přijde řada.

Tip: Pítko můžete udělat v několika variantách – na zemi a ve výšce. Po zemi se pohybují sojky, kosi, drozdi, zvonci, pěnkavy, kteří se rádi vykoupou na zemi, další pěvci se mohou cítit bezpečně na vyvýšených místech, kde nemůžou pozemní predátoři. Pítko by mělo být mělké (nanejvýš pár centimetrů), ideální jsou misky pod květináč. Na zatížení a pro nabídku různé hloubky můžete nasypat do misky s vodou pár kamínků, ať se může vykoupat jak sojka tak modřinka. Vodu v pítku/koupátku vyměňujte, ať je ideálně každý den čerstvá.