Přípravy na zimní pozorovací kolo Živé zahrady

Je čas nasypat do čistého krmítka a připravovat koupátka pro ptáky na zimu. Tady je několik důvodů, proč ptákům pomáhat:

  1. Připravíte se tak na další kolo pozorování živáčků na zahradě soutěže Živá zahrada (ZIMA 2020: jednotlivci pozorují v termínu 23. – 27. 12.,  školy pozorují 14. – 18. 12.). 
  2. Při pravidelném doplňování krmítka a pítka pomůžete zimujícím ptákům přečkat nepříznivé období (aktuálně máme na většině území noční teploty pod bodem mrazu, potrava je tedy schovaná či zamrzlá). Ptáci to v dnešní krajině obecně nemají jednoduché, chybí přirozené úkryty, v zástavbě číhají různá nebezpečí (třeba zrcadlící se plochy, doprava) nabídka potravy není místy úplně slavná a výkyvy počasí nikomu neprospívají.
  3. Máte tak zaručenou zábavu za oknem, aneb televize, která se neokouká.
  4. Poznáte zblízka mnoho ptáků, a seznámíte se s jejich chováním – každý druh má trochu jinou náturu, osobnost, však uvidíte. A pokud přizvete i děti, mohou si i skrze ptačí krmítka pěstovat tak potřebný vztah k přírodě. Třeba právě z vašeho dítka se stane vášnivý „birdwatcher“ nebo také česky „ptáčkař“ či odborně „ornitolog“ nebo prostě jen kamarád přírody.

krmítko

   

 

Tip: Je třeba ptáky nechat chvilku zvyknout na Vaše přikrmování, zvolte ale pravidelný interval doplňování, ať mohou se zdrojem na Vaší zahradě počítat, v období mrazů nebo sněhové pokrývky můžete přikrmovat častěji (v tomto pomáhají i násypná krmítka se zásobníkem).

Tip: Aby se na krmítku ptáci neprali, přidělejte jim k boudičce krmítka rozeklanou větvičku, ať si mohou v klidu odsednout a počkat, až na ně přijde řada.

Tip: Některé druhy ptáků preferují potravu na zemi – kosáci, pěnkavy, červenky, stehlíci i zvonci nebo vrabci se cítí mnohdy na zemi o něco lépe. Pozor ale na plesnivění potravy, je třeba časté metení zbytků.

Tip: Nejen slunečnicí pták je živ – nabídněte rozkrojené jablko, vepřový lůj od řezníka nebo i kousky masa pro dravce a strakapoudy, jednou za čas můžete rozmazlit trochou moučných červů (dají se i zamrazit), budete mít hned větší diverzitu.

Tip: Pítko můžete udělat v několika variantách – na zemi a ve výšce. Po zemi se pohybují sojky, kosi, drozdi, zvonci, pěnkavy, kteří se rádi vykoupou na zemi, další pěvci se mohou cítit bezpečně na vyvýšených místech, kde nemůžou pozemní predátoři. Pítko by mělo být mělké (nanejvýš pár centimetrů), ideální jsou misky pod květináč. Na zatížení a pro nabídku různé hloubky můžete nasypat do misky s vodou pár kamínků, ať se může vykoupat jak sojka tak modřinka. Vodu v pítku/koupátku vyměňujte, ať je ideálně každý den čerstvá.