Kategorie: Metodické novinky

Přípravy na zimní pozorovací kolo Živé zahrady

Je čas nasypat do čistého krmítka a připravovat koupátka pro ptáky na zimu. Tady je několik důvodů, proč ptákům pomáhat:

  1. Připravíte se tak na další kolo pozorování živáčků na zahradě soutěže Živá zahrada (ZIMA 2020: jednotlivci pozorují v termínu 23. – 27. 12.,  školy pozorují 14. – 18. 12.). 
  2. Při pravidelném doplňování krmítka a pítka pomůžete zimujícím ptákům přečkat nepříznivé období (aktuálně máme na většině území noční teploty pod bodem mrazu, potrava je tedy schovaná či zamrzlá). Ptáci to v dnešní krajině obecně nemají jednoduché, chybí přirozené úkryty, v zástavbě číhají různá nebezpečí (třeba zrcadlící se plochy, doprava) nabídka potravy není místy úplně slavná a výkyvy počasí nikomu neprospívají.
  3. Máte tak zaručenou zábavu za oknem, aneb televize, která se neokouká.
  4. Poznáte zblízka mnoho ptáků, a seznámíte se s jejich chováním – každý druh má trochu jinou náturu, osobnost, však uvidíte. A pokud přizvete i děti, mohou si i skrze ptačí krmítka pěstovat tak potřebný vztah k přírodě. Třeba právě z vašeho dítka se stane vášnivý “birdwatcher” nebo také česky “ptáčkař” či odborně “ornitolog” nebo prostě jen kamarád přírody.

krmítko

   

 

Tip: Je třeba ptáky nechat chvilku zvyknout na Vaše přikrmování, zvolte ale pravidelný interval doplňování, ať mohou se zdrojem na Vaší zahradě počítat, v období mrazů nebo sněhové pokrývky můžete přikrmovat častěji (v tomto pomáhají i násypná krmítka se zásobníkem).

Tip: Aby se na krmítku ptáci neprali, přidělejte jim k boudičce krmítka rozeklanou větvičku, ať si mohou v klidu odsednout a počkat, až na ně přijde řada.

Tip: Některé druhy ptáků preferují potravu na zemi – kosáci, pěnkavy, červenky, stehlíci i zvonci nebo vrabci se cítí mnohdy na zemi o něco lépe. Pozor ale na plesnivění potravy, je třeba časté metení zbytků.

Tip: Nejen slunečnicí pták je živ – nabídněte rozkrojené jablko, vepřový lůj od řezníka nebo i kousky masa pro dravce a strakapoudy, jednou za čas můžete rozmazlit trochou moučných červů (dají se i zamrazit), budete mít hned větší diverzitu.

Tip: Pítko můžete udělat v několika variantách – na zemi a ve výšce. Po zemi se pohybují sojky, kosi, drozdi, zvonci, pěnkavy, kteří se rádi vykoupou na zemi, další pěvci se mohou cítit bezpečně na vyvýšených místech, kde nemůžou pozemní predátoři. Pítko by mělo být mělké (nanejvýš pár centimetrů), ideální jsou misky pod květináč. Na zatížení a pro nabídku různé hloubky můžete nasypat do misky s vodou pár kamínků, ať se může vykoupat jak sojka tak modřinka. Vodu v pítku/koupátku vyměňujte, ať je ideálně každý den čerstvá.

Dobromysl (oregano) jako motýlí lákadlo

nejen komule davidova je motýlým keřem, stejně tak silně lákají například právě kvetoucí bylinky jako dobromysl, mateřídouška, levandule nebo svazenka. 

Dobromysl známe zejména z kuchyně pod názvem oregano. Jejím těžištěm výskytu je sice středomoří, díky aromatické vůni a chuti se ji však lidem podařilo roznést do všech koutů světa, kde i postupem času zplaněla. V naší přírodě ji můžete vidět růst planě na loukách, okrajích cest a lesů na lehce zásadité půdě. Na zahrádkách dělá na osluněných stanovištích jak parádu, tak užitek. Po vysemenění stačí stonky sklidit těsně u země, na jaře vyrazí nové. Není náročná na zálivku.

Používá se též v léčitelství pro své aseptické a protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči. Droga je silným prostředkem uvolňujícím křečovité stažení hladkého svalstva (spazmolytikum). Používá se i na obklady a osvěžující koupele.

Pokud máte zahradu blízko lesu, na dobromysli můžete v této době vidět svatební předvádění perleťovců stříbropásků. Náš největší perleťovec se pozná zejména podle nazelenalé barvy rubu dolních křídel a podle typických perleťových pásků. Na bylince se pasou i scházejí na námluvy. Samičky jsou téměř totožné až na výjimku – tmavou formu valesia, která je málo běžná. Motýli nepřežijí do další generace bez živné rostliny pro housenky. Tou jest violka, respektive hned několik našich leso/lučních druhů violek. Motýl prozatím nemá označení ochrany, je však lokálně ohrožen špatnou péčí o louky, na kterých se pasou a sdružují, plantážovým způsobem pěstování lesa (rozsáhlé smrkové monokultury), které jim ubírají oblíbené lesní světlinky a tím pádem i místo pro violky. Zahrady a jejich členitost může být pro perleťovce skvělou čerpací stanicí, kterou by v krajině pohledali.

 

 

Příroda volá o pomoc – zahrady se mohou stát oázami v poušti. Pomůžete také?

Český svaz ochránců přírody prosí o pomoc veřejnost. Sucho na mnoha místech ohrožuje divoká zvířata. Zejména ve městech mnoho zvířecích druhů trpí nedostatkem vody. Dopad sucha je o to závažnější, že mnoho zvířat v této době pečuje o mláďata. Pomoci přitom může každý. Stačí na vhodné místo položit obyčejnou misku s vodou.

Miska s pravidelně obměňovanou vodou na zastíněném trávníku uprostřed zástavby všude tam, kde je přirozený zdroj vody jinak nedostupný, pomůže udržet divoká zvířata při životě. Na zemi jí využijí kromě ptáků také třeba ježci, veverky či někteří brouci. Důležité je vodu pravidelně obměňovat a misku alespoň jednou za týden pořádně umýt. Umístěna by měla být tak, aby v okolí 4-5 metrů nebyl žádný úkryt pro číhající kočku, měla by být ve stínu a úplně nejlépe pod převislými větvemi stromu.

Takový jednoduchý zdroj vody je vhodný i na zahrady. Zvířata mu rádi dají přednost před nebezpečnými a nezabezpečenými bazény, nevhodně konstruovanými jezírky či sudy na dešťovou vodu, ve kterých se mohou utopit.

Katastrofální sucho bude zřejmě pokračovat i tento rok a v jeho důsledku dojde k výrazným proměnám našich zvířecích populací. Některá zvířata už ale zjevně mají problém. Ochránci přírody v tomto roce například na tradičních tahových místech pozorovali extrémně málo žab, zejména dříve běžných ropuch obecných. V mnoha potocích se už v loňském roce nepodařilo přežít mláďatům mloků, protože potoky vyschly. I radikální pokles výskytu kosů, zaznamenaný během zimy v našem programu Živá zahrada, bude zřejmě v přímé souvislosti nejen s novým virem Usutu ale i s oslabením kosích populací vlivem sucha v loňském roce. O jak závažný šlo pokles zjistíme během jarního mapování na zahradách, které proběhne už za měsíc (www.zivazahrada.cz).

Pomozte i Vy na své zahradě se zdrojem vody pro živočichy aby i Vaše zahrada mohla být oázou a zapojte se do jarního kola mapování na zahradách. Pozorování pak vyplňte do karty na našem webu.
Pozorujeme ve dnech: 24. – 26. 5. 2019, školy 20. – 24. 5. 2019

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdroj: Zvířata ve městě: Misku vody! (web: csop.cz)

Sekání trávy? Někde ano, někde ne.

Než se dáte do sekání čerstvě vyrašené trávy, která v posledních dnech roste jako pominutá, promyslete, kde se tráva (druhy trav nebo dominantní rostlina) každoročně projevuje nejvíce a potlačuje ostatní druhy rostlin. Pokud je to nezbytné, posekejte jen tyto části a části, kde se bude po trávě chodit. Máme totiž měsíc před pozorováním a chceme co nejvíce květů na zahradě a co nejvíce živných rostlin pro všemožné živáčky. Nechte tedy trávník pokud možno vyrůst, vykvést a vysemenit se. Za čas zas můžete posekat jinou část zahrady a takto to budete střídat – tzv. mozaikovou sečí.

Cílem je, aby stále někde něco kvetlo a zároveň vytvořit prostor pro různé druhy rostlin, které rostou a kvetou v různou dobu, potřebují různé světelné či vlhkostní podmínky, tímto pádem i prostor pro nerušený vývoj hmyzu (a nejen jeho). Nezapomeňte na “divoký koutek”, který necháte zcela přírodě. Právě na takových místech zahradní divočiny třeba zahnízdí pěnice pokřovní, nenápadný ptáček svým vzhledem, ale tak výrazný svým zpěvem nebo na večer prozpěvující kos černý, bez kterého si vlahé letní večery snad ani nelze představit. V kvetoucím trávníku najdou potravu ptáci, ježci, housenky motýlů, brouci, včely a čmeláci a další. Při kosení kolem kompostu nebo hromady dřev dejte pozor na malé plazy, touto dobou jsou již vykulené mladé užovky a páří se ještěrky.