Kategorie: Nezařazené

Jarní kolo pozorování právě začíná – nepropásněte svůj termín!

Od pondělí do pátku pozorují všechen život na svých zahradách školní kolektivy a oddíly, od pátku do neděle pozorujeme živáčky na soukromých zahradách.

JARO: 24. – 26. 5. 2019, školy 20. – 24. 5. 2019

Zapisujte si ve vypsaných dnech druhy živočichů, kteří na zahradě bydlí nebo ji jen na chvíli navštívili (dotkly se jí)  a svá pozorování nakonec vyplňte do jednoduché elektronické mapovací karty. Alternativně můžete výsledky svého pozorování poslat i ve vyplněné kartě, kterou Vám zašleme poštou. Za pozorování dostanete body pro svou zahradu na cestě k titulu Živá zahrada.

Kdo byl přes rok ve střehu a přidal se k mapování ptactva na zahradě – k výsledkům do jarní mapovací karty připojte i celoroční pozorování ptactva – Velký rok zahradní. Zahrada s nejvyšším počtem druhů bude patřičně vychválena a oceněna. 

Více v pravidlech (Velký rok zahradní)

Přejeme ideální počasí na pozorování a co nejvíce druhů v mapovací kartě.

Výsledky zimního kola a pozorovací termín za rohem

Venku krásně, všechno bují a rozmnožuje se. Tolik zvuků a vůní je po opět posunuté zimě pohlazení na duši. Ano, také nám přibývá na zahrádce práce, ale z toho se nedá než radovat. Počasí má být příští týden tak akorát, připravte se na pozorování obyvatel zahrady.

Příští týden již začínají na svých zahradách pozorovat školní týmy, tedy od 21.-26.5., soukromé zahrady pak pozorují od pátku 26. do neděle 27..

dobromysl - na bylinkách lze pozorovat motýly a čmeláky

dobromysl – na bylinkách lze pozorovat motýly a čmeláky

Doporučujeme si vše na místě zapisovat, paměť bývá zrádná. Byla by škoda na nějaký objev zapomenout a přijít o cenné body. Příkladné pozorování předaly po zimním “krmítkovém” kole, staré známé i novopečené Živé zahrady. Opět nás o něco přibylo, z čehož máme nesmírnou radost. Vznikají nová útočiště pro zvířata a rostliny z naší stále sužovanější krajiny, a to přímo pod okny milovníků přírody. Takové zahrady jsou příkladem, že oboustranně prospěšné a tolerantní prostředí mezi přírodou a člověkem je stále možné. Díky všem, kteří to tak také cítí a radují se z každého živáčka na zahradě.

Všechny průběžné výsledky ZDE.

živé zahrady 2014-16

živé zahrady 2014-16

Výsledky výtvarné soutěže

Přinášíme výsledky výtvarné soutěže Živé zahrady s tématem BRKOSLAV SEVERNÍ. 

I když je poměrně vzácné jej spatřit na zahradě, z každého obrázku bylo jasné, o jaký druh ptáka se jedná. Na hlavě nechybí učesaná chocholka a pestré konečky křídel i rejdováku či loupežnická páska přes oči. Výběr byl těžký, přesto porota ocenila celkem 15 obrázků z 5 věkových kategorií plus zvláštní uznání hromadnému dílku a obrázku paní Jaroslavě, které to nedalo a také nám poslala obrázek pro radost. Moc děkujeme, radost máme! Výstava všech obrázků bude k vidění opět v Domě ochránců přírody v Praze v Michelské ulici do konce roku.

Vítězům gratulujeme! V poště se na Vás bude těšit malé překvapení.

Prohlédněte si letošní povedená díla

3-6 let

Brkoslav paní Jaroslavy

Brkoslav paní Jaroslavy

 

Výsledky také zde.

Zpracováváme výsledky po zimním kole, hodnotíme výtvarná díla

Ještě v únoru nám chodily poslední mapovací karty, už se na ně ale vrháme, protože jarní kolo je tu co nevidět. Kdo přesáhne hranici 50 bodů, dostane bukovou plaketku, kterou si může vystavit třeba na plot nebo pro radost doma na čestné místo. Mít Živou zahradu je v dnešní zastavěné krajině skoro umění, přesto se podaří každým rokem do “síně slávy” přivítat několik nových. Mít alespoň trochu živou zahradu je radost, proto největší cenou pro vítěze je právě zahrada sama a všechno to barevné hemžení, pípání, kvákání, namlouvání, hnízdění, opylování, a další úžasné scenérie, které lze pozorovat a obdivovat.

Děti nám letos poslali asi nejvíc brkoslavů, co jsme kdy najednou viděli :) Všechny obrázky jsou moc povedené a bude se těžko vybírat nejlepší. Máme také radost, že si děti všímají typických znaků, podle kterých si teď již brkoslava určitě pamatují – zejména béžové “číro” nechybělo ani na jednom obrázku. Obrázky vyhodnotíme a vyhlásíme do půlky března, všechny dílka pak na rok vyvěsíme do přednáškové mstnosti Domu ochránců přírody v Michelské v Praze, kde budou dělat parádu pro všechny návštěvníky.

Je čas námluv. Možná to venku nevypadá, ale samičky přezimujících ptáků – sýkory, vrabci, rehci a další už vyhlížejí dutiny ke hnízdění. Když si ráno přivstanete, o teplých dnech zpívají kosáci a malí pěvci už od tří od rána, sovy jsou z vysokých stromů už také slyšet. Pokud nemáte ještě vymetené budky po předchozích nájemnících, udělejte to co nejdříve. Postupně se budou vracet i tažní ptáci, tak ať mají čistý domeček. Pokud by se materiál po minulé hnízdní sezóně neodstranil, není to konec světa, ale zvyšuje se možnost různých nemocí a parazitů. Pokud se na vyčištění materiálu zapomene delší dobu, pták si může budku i pomalu ucpat, protože vždy do hnízda nosí na hnízdění nový materiál.

Krátké video – Jak se čistí budka – od ČSOP Pardubice

cedulka

zasloužená cedulka v Živé zahradě

Už víme, co budeme letos malovat a fotit!

Tradiční výtvarná soutěž pro děti a fotosoutěž pro dospělé je opět tu.

S prvním zimním dnem vyhlížíme v krajině sníh, a ten nikde? A co tažní ptáci ze severu?

Tématem pro děti na tuto zimu je – co nejvěrohodněji ztvárnit BRKOSLAVA SEVERNÍHO –, tažného ptáka z chladného severu velikosti menšího špačka, který nás navštěvuje právě v zimním období. Na první pohled poznáte, o koho se jedná. Upoutá Vás výrazná šošolka sčesaná dozadu a banditská černá páska přes oko, krémové statné bříško a pestré špičky křídel i ocasu. Většinou v hejnu přelétává, ale může se na jednom místě zdržet i delší dobu. Záleží na nabídce potravy.  Brkoslavi rádi hodují na zapomenutých jablkách, které ještě visí na stromech a bobulích, jako jsou ty černé na ptačím zobu nebo ty červené na jeřábu. Pokud se zastaví právě na Vaší zahradě, nezapomeňte nám o tom i napsat, ať se můžeme radovat s vámi.

Dílka posílejte do konce února na adresu Český svaz ochránců přírody, Michelská 5, 140 00 Praha 4 a nezapomeňte vždy napsat jméno autora, věk, číslo soutěžící zahrady a kontakt! 

Děti už malují, kreslí a výtvarničí brkoslavy, ale co dospělí?

Pro dospěláky se podržíme loňského tématu, a to  – co nejvíce druhů ptáků na jedné fotografii. Úkol to není lehký, ptáčci jsou neposední a světelné podmínky nebývají v zimě ideální, přesto se moc těšíme na Vaše úlovky, už vloni se moc povedly! Cílíme na kvalitu fotografie a na počet druhů ptáků na ní. Pokud se Vám podaří zajímavě vyfotit i třeba jeden druh, pošlete nám jej také, budeme mít minimálně radost :) a třeba fotku použijeme i do článků o živé zahradě. Posílejte na zivazahrada@csop.cz s číslem zahrady do konce února.

Tak šťastnou ruku a budeme se těšit!!!

brkoslav_severni_sejna

Pozorování školám začalo dnes, ostatní se těší na pátek

Nepropásněte pozorování na zahradě! Školy mohou hned začít, mají čas od pondělí 16. do pátku 20.5., jednotlivci pak začínají právě od pátku 20. do neděle 22.5. Mějte oči na stopkách a uši nastražené! Přejeme dobré počasí a mnohé na koukání.

Poznáte sýkorku ve křoví i podle hlasu?

Mezi Živými zahradami vítáme dalších 10!

Po zveřejnění výsledkové listiny za zimní pozorování můžeme “přivítat do klubu” dalších 10 zahrad, které si vybojovali titul Živá zahrada. Čerstvým vítězům velmi gratulujeme a posíláme bukové cedulky Živé zahrady a drobnost pro potěšení. Věříme ale, že největší radost přináší blízkost a oboustranně vítané soužití s divokými živočichy, kteří nás nepřestávají fascinovat.

2015_zvýrazněno

 

Průběžně soutěží až 400 zahrad, momentální titul si drží 38 z nich. Od jara minulého roku nás těší nárůst o 5 živých zahrad a věříme, že jich bude po letošním jarním kole ještě více. Nepropásněte tedy termín, který je v nejbližších dnech. Mějte oči otevřené, ať Vám neujde jediný živočich.

Jarní termíny: 20. – 22. 5. 2016, školy 16. – 20.5. 2016