Kategorie: Nezařazené

Dnes proběhne hodnocení výtvarné soutěže

Venku je hezky, proč si nevzít všechny obrázky, co nám přišly do soutěže na zahradu.

Hned kolem sebe máme desítky pěnkav obecných, co nám také pomalu začínají zpívat pod keřem i pěnkav jikavců, které zas do zimy neuvidíme, protože se vrátily do své severské domoviny. Pěnkavy jsou součástí naší přírody a máme to štěstí, že se nebojí přilétnout i k lidským obydlím na krmítko. Byly tématem výtvarné soutěže, proto věříme, že si teď už žádné dítko tyto dva druhy pěnkav s ničím nesplete.

Koho ocenit? Rozhodně to nebude lehký úkol, obrázky jsou skutečně povedené. Vítězná dílka nafotíme a do konce týdne přidáme na stránku, zašleme i dalekohledy, publikace, plakáty a samolepky.

Výstavka všech obrázků bude opět ke shlédnutí celý rok v ekocentru – Domě ochránců přírody v Praze.

https://www.facebook.com/zivazahrada/posts/1023498817839867

Už se nám to blíží – zimní pozorování na krmítku už za týden!

Už je nejvyšší čas zakrmit! Vybalte slunečnici, proso, ovesné vločky, jablíčka, kvalitní lůj nebo čerstvé libové maso a jdeme do toho naplno. 

Zaktualizovali jsme také průběžné výsledky soutěžících zahrad, prohlédnout si své skóre můžete ZDE.

A k tradiční výtvarné soutěži se vztahuje dolní obrázek. Letos totiž kreslíme a malujeme pěnkavy, a hned rovnou oba druhy.

Pozorování už je za rohem! Školy pozorují už příští týden od pondělí do pátku 21.12. a právě v pátek začíná zas termín…

Zveřejnil(a) ŽIVÁ Zahrada – Český svaz ochránců přírody dne Středa 12. prosinec 2018

Celoroční výzva mapování druhů ptáků – “Velký rok zahradní!” 

Pro všechny soutěžící a zejména těm, kteří poznají a rádi pozorují ptáky, jsme připravili doplňující soutěž, která Vás provede celým rokem na zahradě z pohledu ptactva. Vytvoříte si inventář opeřenců na Vaší zahradě a zjistěte, jak jednotlivé druhy migrují, kdy se objevují a kdy zas mizí. Nápad vznikl po vzoru knihy a filmu The Big Year (Velký rok) – na rozdíl od knihy ale proběhne pozorování na soutěžních zahradách. Jinak jsou pravidla pro zaznamenání ptáka stejná jako v Živé zahradě – tedy především se pták musí dotknout zahrady, nestačí, když nad či okolo ní přeletí. Vítězem bude ta zahrada, na které v období od 25. 5. 2018 do 26.5.2019 napozorujete nejvíce druhů ptáků. Sami jsme zvědaví, jak tahle soutěž dopadne.

Pro dospěláky – kdo nemá zahradu nebo si jen rád zajde na letní zahrádku místní restaurace, která má pěkný výhled do okolí – může si udělat podverzi soutěže “S ptáky u piva” a pozorovat s přáteli nad dobrým mokem druhy ptactva z výhledu (mohou i přelétávat). Z pozorování nám vyjdou restaurace, které bychom doporučili všem ornitologům. Té nejlepší restauraci pošleme nálepku s nadsázkou “doporučeno ornitology” a mapovatelům drobnou pozornost.

Do soutěže je nutné se přihlásit, to uděláte odesláním mailu na zivazahrada@csop.cz , kde uvedete Vaše jméno, číslo či název zahrady / restaurace (u restaurace přidejte i adresu) a Vaše pozorované druhy v excelovském listu, viz níže (můžete pozorování posílat i postupně).

Do tabulky s druhy ptáků se zapisuje jen první datum, kdy jste se s ptákem na Vaší zahradě viděli poprvé.

TABULKA KE STAŽENÍ – bird list zahradní

Od teď tedy mějte dalekohled hned u okna vždy připravený.

Jarní kolo pozorování právě začíná. Nepropásněte jej!

Od pondělí 21.5. do pátku 25.5. pozorují na školní zahradě žáci a studenti, od pátku 25.5. do neděle 27.5. pozorují všichni na svých soukromých zahradách, na balkónech, ve vnitrobloku,…

Cílem je vyplnit co nejvíce pozorovaných druhů do mapovací karty, kterou soutěžící vyplní buď rovnou zde na stránkách nebo pošlou poštou na adresu Českého svazu ochránců přírody – Michelská 5, 140 00 Praha 4.

Koukejte po ptácích, po motýlech, po čmelácích, po hadech a ještěrkách, po žábách, ježcích, myších a dalších. Druhy v pozorovací kartě jsou vybrány tak, aby dokazovaly svou přítomností na zahradě vhodné prostředí pro celou řadu dalších živočichů. Přejeme tedy krásné počasí a co nejvíce života k pozorování.

POZOR! Letos pro vás máme ještě jednu výzvu – celoroční! 

Velký rok zahradní!

Všem soutěžícím a zejména těm, kteří poznají a rádi pozorují ptáky, jsme připravili doplňující soutěž. Po vzoru knihy a filmu The Big Year (Velký rok) budeme i my po celý rok pozorovat ptáky – na rozdíl od knihy ale jenom na soutěžních zahradách. Jinak jsou pravidla pro zaznamenání ptáka stejná jako v Živé zahradě – tedy především se pták musí dotknout zahrady, nestačí, když nad či okolo ní přeletí. Vítězem bude ta zahrada, na které v období od 25. 5. 2018 do 26.5.2019 napozorujete co nejvíce druhů ptáků. Sami jsme zvědaví, jak tahle soutěž dopadne.

Do soutěže je nutné se přihlásit – je třeba zaškrtnout kolonku č. 15 na mapovací kartě. Nebo pošlete email, dopis…

Do tabulky s druhy ptáků se zapisuje jen první datum, kdy jste se s ptákem na Vaší zahradě viděli poprvé.

TABULKA KE STAŽENÍ – bird list zahradní

Od teď tedy mějte dalekohled hned u okna vždy připravený.

 

Výsledky vyvěšeny, vítáme dalších 7 nových Živých zahrad!

Zas je o něco více zahradních oáz pro živočichy a rostliny všeho druhu.

Po sečtení všech pozorování se vyberou 3 nejlépe ohodnocené roční skóre zahrady za posledních 5 let, odečte se handicap a máme výsledek. Za loňský rok nejživější zahrada je už naše stálice – zahrada v obci Předhradí. Své vysoké skóre a zasloužený titul si hrdě udržuje již řadu let. Mezi stálice patří i školní zahrady, například ZŠ Břidličná, ZŠ Pardubice – Svítkov, ZŠ Slaný – Háje, ZŠ Jičín, ZŠ a MŠ Lysolaje. Čerstvý titul vybojovalo i 7 nových zahrad, hned na vysoké skóre 55,95 bodů skočila zahrada v obci Lešná, krásné skóre 55,55 bodů má zahrada v obci Vratimov. Dohromady máme aktuálně 31 Živých zahrad!

Kdo na titul zatím nedosáhl, nezoufejte, už za pár dní nás čeká nové kolo. Naleštěte dalekohledy, vystrčte ven sezení, napusťte pítka, nekoste kvetoucí byliny a připravte se na pozorování. Letos by mohlo vyjít moc pěkně, u nás už budou vylétávat mladé sýkorky z budky, rehci okukují další bydlení, rorýsi krouží, skokani skřehotají, do toho kvete už nyní mnoho druhů květin. Tak se těšíme!

Zahradám přejeme vše nejlepší, mnoho života a příběhů, co se dají pozorovat. 

aktuální výsledky zima 2017

Takhle vypadá brhlík lesní

Snad notoricky známé zviřátko každé živé zahrady. Známe jej jako piráta s páskou přes oko a elegantním modrošedým kabátkem. Je to svérázný malý šplhavec, co je skutečný akrobat a na zimním krmítku ho vídáme chodit pro slunečnicová semínka, na jaře pak zalézá po kmeni do dutiny stromu krmit svá holátka. Visí hlavou dolu, nahoru, za jednu nohu, je mu to jedno. A jak jej ztvárnily děti při zimní soutěži? Více ZDE.

 

Anežka Bartošová (8 let)

Anežka Báchorová (9-10)

Julie Lorenzová (7-8)

Ondřej Kývala (7-8)

 

 

Sekání trávy? Někde ano, někde ne.

Než se dáte do sekání čerstvě vyrašené trávy, která v posledních dnech roste jako pominutá, promyslete, kde se tráva (druhy trav nebo dominantní rostlina) každoročně projevuje nejvíce a potlačuje ostatní druhy rostlin. Pokud je to nezbytné, posekejte jen tyto části a části, kde se bude po trávě chodit. Máme totiž měsíc před pozorováním a chceme co nejvíce květů na zahradě a co nejvíce živných rostlin pro všemožné živáčky. Nechte tedy trávník pokud možno vyrůst, vykvést a vysemenit se. Za čas zas můžete posekat jinou část zahrady a takto to budete střídat – tzv. mozaikovou sečí.

Cílem je, aby stále někde něco kvetlo a zároveň vytvořit prostor pro různé druhy rostlin, které rostou a kvetou v různou dobu, potřebují různé světelné či vlhkostní podmínky, tímto pádem i prostor pro nerušený vývoj hmyzu (a nejen jeho). Nezapomeňte na “divoký koutek”, který necháte zcela přírodě. Právě na takových místech zahradní divočiny třeba zahnízdí pěnice pokřovní, nenápadný ptáček svým vzhledem, ale tak výrazný svým zpěvem nebo na večer prozpěvující kos černý, bez kterého si vlahé letní večery snad ani nelze představit. V kvetoucím trávníku najdou potravu ptáci, ježci, housenky motýlů, brouci, včely a čmeláci a další. Při kosení kolem kompostu nebo hromady dřev dejte pozor na malé plazy, touto dobou jsou již vykulené mladé užovky a páří se ještěrky.