Kategorie: Nezařazené

Živá zahrada – první výsledky vánočního pozorování:  vítězí sýkora koňadra a zvonek zelený stále více ubývá!

(TZ,7.1.2022)  Předběžné výsledky prosincového kola programu Živá zahrada, ve kterém Český svaz ochránců přírody (ČSOP) spolu s veřejností sleduje divoká zvířata na zahradách, potvrdily, že nejčastěji se vyskytujícím ptačím druhem na zahradách je sýkora koňadra.  Zároveň potvrdily, že se hrozivě zrychluje úbytek dříve běžného zvonka zeleného. A ani obyčejný kos na tom není tak dobře, jako býval dříve.

 

Zimní kola soutěže Živá zahrada probíhají tradičně během Vánočních svátků a jsou (na rozdíl od květnových kol) zaměřená výhradně na ptáky. Lidé na svých zahradách v předepsaných dnech zapisují výskyt jednotlivých druhů ptáků.  Na konci pozorovacího období pak svá pozorování sepíšou a zašlou Českému svazu ochránců přírody. Loňské zimní kolo proběhlo mezi 23. až 26. prosincem. Část výsledků již je zpracována a ukazuje následující data:

Nejčastěji pozorovaným druhem byla sýkora koňadra, která se vyskytovala na 90 zahradách ze sta. Na druhém místě se umístila sýkora modřinka (87%) a teprve na třetím dříve nejhojnější zahradní ptačí druh – kos černý (84%). Pozorování rovněž prokázala pokračující úbytek zvonka zeleného. Poprvé v 18ti leté historii byl pozorován jen na méně jak 40% zahrad (34%). Přitom před deseti lety to byl ještě běžný pták vyskytující se na 70% zahrad.

Jak si vedly tyto druhy během let, ukazuje graf:

graf

Program Živá zahrada je typickým programem tzv. občanské vědy. Díky zapojení laické veřejnosti jsou zjišťovány cenné údaje o některých prvcích naší přírody. Ty pak mohou dobře posloužit jak vědcům, tak třeba v praktické ochraně přírody.

Další kolo soutěže proběhne od 20. do 22. května.

Přihlášku zahrady do soutěže Živá zahrada lze vyplnit kdykoliv během roku zde: https://www.zivazahrada.cz/soutez/prihlaska-2/

 

Začíná zimní kolo Živé zahrady, odhaleno je i téma malovací soutěže

Milí ptáčkomilové zahradní,

dnešním dnem nám začíná zimní pozorování na krmítkách!

  • od pondělí 14. do pátku 18.12. si zapisují ptačí druhy školy a oddíly, od 23. do 27. 12. pak soukromé zahrady
  • výsledky pak doplňte do zimní pozorovací karty. Čím více druhů, tím více bodů na cestě k titulu Živá zahrada. Přejeme mnoho zábavy a bystré oko!
  • A tradičně můžete doplnit pozorování i trochou výtvarna, letos pod heslem „není červená jako červená – hýli a červenky“, pravidla níže.

Máte doma červenou pastelku? Teda spíš několik různě červených pastelek! Nějakou trošku do cihlova, jinou spíš karmínovou či mírně do růžova…Letošní zimní kolo Živé zahrady je totiž tady! A s ním také velké zimní dětské malování ptáčků. A kteří červení ptáčci k nám na zahradu lítají?! No, to by jeden neřekl! Červenky, ty jsou jasný. Ale taky hýlové! Táta hýl a máma hýlová jsou ještě víc červení jak červenky. A každý jinak!  Ani červenku ani hýla u krmítka moc často neuvidíte, ale třeba budete mít štěstí! I když ne, tak namalovat je můžete i podle fotek. Ale nejdřív fakt musíte zkusit to krmítko. Pokud s námi chcete soutěžit, musíte na jeden obrázek dohromady namalovat červenku (táta i máma jsou skoro stejní) i párek hýlů!

Nemusíte jen pastelkami, ale tentokrát to fakt musí být pouze barevné obrázky!

A aby to vaše soutěžení dospělým nebylo líto, mohou pokračovat v loňské fotosoutěži:  Zkuste na svém krmítku a v jeho bezprostředním okolí vyfotit co nejvíce druhů ptáků najednou.

Čím více druhů ptáků bude na jedné fotce, tím lépe. O vítězi rozhodne jak počet porotou poznaných druhů na jedné fotce s krmítkem, tak samozřejmě i kvalita fotografie. Fotografická soutěž – na rozdíl od předepsaných termínů pozorování – není omezena časově. Můžete fotit už nyní.  Vaše malovací i foto výtvory přijímáme do konce února 2021. Pak zasedne Velká porota a rozhodne o vítězích i o cenách.

Obrázky posílejte poštou, fotky pokud možno mailem (zivazahrada@csop.cz) –  vždy uveďte jméno a věk autora a číslo či název soutěžící zahrady. Když svá díla doprovodíte nějakým textem o tom, jak vznikala, budeme velice rádi. Pokud nejste soutěžící v Živé zahradě, nemůžete soutěžit ani v malování či focení!!!

Školy to budou mít letos na jaře jinak! Termín pozorování si mohou o týden posunout.

Vzhledem k aktuálnímu rozvolňování nařízení vlády při nouzovém stavu pro školní zařízení jsme se dohodli, že jarní termín pozorování pro školy a dětské oddíly bude volitelně posunutelný – tedy původní termín JARO 2020: školy 18. – 22. 5.  –  je možné podle vhodnosti upravit na  JARO 2020: školy 25. – 29. 5..

Vždy ovšem dodržte výsledky pozorování pouze za jeden z těchto týdnů.

Pro soukromé zahrady se nic nemění, termín pozorování je stále stejný – JARO 2020: soukromé zahrady 22. – 24. 5.

Krásně nám teď na zahradu zapršelo, teď už jen vykvést a nalákat co nejvíce motýlů, ptáků, čmeláků, žab, ještěrek a dalších návštěvníků. Těšíme se.

okáč bojínkový

První jarní den – výsledky výtvarné soutěže

Stovky obrázků dorazily do Českého svazu ochránců přírody a udělaly nám velkou radost. Děti skutečně už ví, jak vypadá krahujec, čím se živí a jak žije. Proč se čas od času rozprchnou v zimě ptáčci na krmítku do všech stran, jak když střelí. Poblíž je krahujec! I když ho někdy nevidíme, chování pěvců nám napoví. Majestátný a neohrožený dravec je jedním z mála dravých krasavců, co se odváží k lidským sídlům. I ti ovšem patří do života v krajině a na živých zahradách. Loví nepozorné malé ptáky, malé hlodavce, ale troufnou si i na holuba nebo hrdličku. 

Vybraným autorům gratulujeme a těšíme se na další kolo, kde si opět ozkoušíme, jak jsou děti pozorné v pozorování života na zahradě. Co bude za téma? Nechte se překvapit!

Vítek Nožka – 1. místo v kategorii 13-16 let – krahujec s nepozornou kořistí

2020

Aktuální výsledky po zimě 2019 jsou tu!

Zveřejňujeme průběžné výsledky soutěže o titul Živá zahrada.

Novým zahradám, které dosáhly na 50 bodů a více ze srdce gratulujeme a pošleme bukovou cedulku „Živá zahrada“ spolu s překvapením.

AKTUÁLNÍ VÝSLEDKY – PO ZIMĚ 2019

Za více jak 15 let trvání soutěže si cedulku vysloužilo jen pár desítek, zato ale musí být skutečně živé a ukázkové. Kdo tedy dosáhne na titul, může na svůj kousek země být skutečně hrdý, titul totiž prokazuje sama příroda. Nechť je Živých zahrad, ostrovů pro divoký i ten nedivoký život, stále více a mnoho radosti a harmonie při pozorování bzukotu na zahrádkách.

Květnový pozorovací termín se blíží, už teď je možno dosadit nějaké ty kvetoucí záhonky pro potěchu oka i pro pastvu včelám a motýlům, bylinky, ovocné stromy a keře, přehodit kompost, začít stavět zídku pro plazy, založit mokřad nebo ještě vyvěsit budku. Ať se daří všem.

cedulka

Začínáme! Od dneška mapují školy, od pátku soukromé zahrady.

Dnes začíná zimní kolo Živé zahrady – začínají školy, od pondělí do pátku si zapisují druhy ptáků, co navštívily jejich školní zahradu. Od pátku do Štěpána si zapisují zahrady soukromé, mohou to být ale i balkóny nebo oblíbené místo v parku. Oči na šťopkách, dalekohled na parapetu a připravit co nejchutnější a nejpestřejší hostinu i s koupacími lázněmi, výsledek je téměř zaručený.

Svá pozorování si piště pečlivě, budete je moci zapsat do pozorovací karty – elektronická verze je k dispozici zde – https://www.zivazahrada.cz/soutez/mapovaci-karta/

Když své pozorování obohatíte i o fotografii nebo zajímavost, budeme moc rádi.

Právě nám začalo zimní kolo Živé zahrady – všem školám přejeme co nejvíce druhů ptáčků na zahradě, čas na zapisování…

Zveřejnil(a) ŽIVÁ Zahrada – Český svaz ochránců přírody dne Pondělí 16. prosince 2019

Nezapomeňte na výtvarně fotografickou soutěž –  děti malují krahujce – postrach krmítek, dospěláci berou do ruky foťák a snaží se do jednoho záběru vtěsnat co nejvíce druhů ptáků – třeba právě na krmítku. Více zde – https://www.zivazahrada.cz/pozor-na-krmitku-je-dravec/ 

Jarní kolo pozorování právě začíná – nepropásněte svůj termín!

Od pondělí do pátku pozorují všechen život na svých zahradách školní kolektivy a oddíly, od pátku do neděle pozorujeme živáčky na soukromých zahradách.

JARO: 24. – 26. 5. 2019, školy 20. – 24. 5. 2019

Zapisujte si ve vypsaných dnech druhy živočichů, kteří na zahradě bydlí nebo ji jen na chvíli navštívili (dotkly se jí)  a svá pozorování nakonec vyplňte do jednoduché elektronické mapovací karty. Alternativně můžete výsledky svého pozorování poslat i ve vyplněné kartě, kterou Vám zašleme poštou. Za pozorování dostanete body pro svou zahradu na cestě k titulu Živá zahrada.

Kdo byl přes rok ve střehu a přidal se k mapování ptactva na zahradě – k výsledkům do jarní mapovací karty připojte i celoroční pozorování ptactva – Velký rok zahradní. Zahrada s nejvyšším počtem druhů bude patřičně vychválena a oceněna. 

Více v pravidlech (Velký rok zahradní)

Přejeme ideální počasí na pozorování a co nejvíce druhů v mapovací kartě.