Kategorie: Odborné novinky

15 let pozorování ptáků na krmítku – vymře obyčejný kos?

3.1.2019

V roce 2004 rozjel Český svaz ochránců přírody (ČSOP) program Živá zahrada a v rámci něj i pravidelná vánoční pozorování ptáků na krmítku. ČSOP v tomto programu radí, jak přilákat na zahrady divoká zvířata a nechat je zde bezkonfliktně žít. Kromě toho však shromažďuje unikátní data o dlouhodobém výskytu jednotlivých druhů. Až do loňska byl podle těchto údajů nejběžnějším ptákem zahrad kos černý. Poté, co v létě udeřilo virové onemocnění USUTU, kos zmizel téměř z poloviny zahrad. V Praze a části středních Čech skoro vyhynul.

Programu Živá zahrada se zúčastnilo více jak 1300 zahrad. V rámci vánočních pozorování ptáků – především na krmítku – se ukázalo, že se kos černý vyskytuje na 98 zahradách ze sta. Až do loňského roku. V létě v Česku silně udeřil (púvodně africký) virus USUTU a ten se pravděpodobně stal příčinou prudkého úbytku kosů. Kosi jsou totiž ze zatím neznámých důvodů na tento virus mnohem citlivější než jiní ptáci. Právě skončená pozorování ptáků na krmítku ukázala, že se kos vyskytuje už asi jen na 58 zahradách ze sta! Během půl roku poklesly jeho stavy téměř na polovinu! V Praze a části středních Čech kosi téměř vyhynuli. Nebýt dlouholetých pozorování stovek nadšenců amatérů v rámci Živé zahrady, mohli by i odborníci ornitologové pouze tušit, že na tom kosi nejsou nejlépe. Přesná čísla by však chyběla. Mimochodem, nejčastěji pozorovaným druhem se nyní stala sýkora koňadra, která se vyskytuje na 91 % všech zahrad.

Jak to dále bude s našimi kosy se uvidí tento rok. Jejich osud je nejistý, jak budou reagovat na zmíněný virus se nedá odhadnout.

Účastnit se pozorování divokých zvířat na zahradách v programu Živá zahrada může každý, kdo má zahradu. Pozoruje se vždy jen v předepsaných termínech. Nejbližší termín bude 4. víkend v květnu. Více informací a přihláška na www.zivazahrada.cz,

Více k viru USUTU zde: www.szu.cz/uploads/documents/CeM/Zpravy_EM/20_2011/09_zari/337_338.pdf

Česká společnost ornitologická už o tomto víkendu rozjíždí svoje, doufejme, že dlouhodobé, sledování ptáků na krmítku – více info zde: www.birdlife.cz/zacina-scitani-ptaku-na-krmitkach

kos černý

Tento týden patří pozorování na zahradě – Pár tipů jak nahnat více bodů

Tak nám to letos pěkně vychází na mezinárodní den biodiverzity! Od pondělí do pátku pozorují školní kolektivy a od pátku do neděle pak soukromé zahrady. Jak ještě narychlo připravit lákadla pro zvířata?

1. Při slunečném a teplém počasí dobře fungují malá a mělká pítlka. Můžete použít podtácek pod květináč, zatížit jej pár kamínky, dát jej na otevřené, ale klidné místo na zem a je to. Důležité je je pravidelně doplňovat vodou, protože rychle vysychají a voda se v nich může časem kazit. Zdroje vody využije hmyz, mnoho ptáků (nejen na pití, ale i na nezbytné koupání), nebo třeba veverka nebo ježek, který se přijde napít za soumraku či v noci.

2. Dortíky – pro motýli a jiný hmyz teď nejvíce hrají barvy a vůně – zkuste namačkaný banán či jiné přezrálé ovoce na barevnou podložku nebo mělký barevný talířek, ideálně žlutý, modrý nebo červený. Dobrotu dejte na osluněné místo, kde příliš nefouká. Pokud Vám ještě nekvetou záhonky nebo keře, barevný a voňavý magnet by měl fungovat dobře.

3. Nabídněte masíčko – pokud Vám zbyly například odřezky od kuřete nebo trochu toho masa i oželíte, můžete na den a noc vyvěsit nebo na zem nabídnout na talířek. Pokud se to nesní do druhého dne, maso zlikvidujte. Nabídnout můžete i kočičí kapsičku nebo červíky ze zverimexu. Vůní masa přilákáte nejen různý hmyz (střevlíci, mravenci, hrobaříci,…), ale i ptáky (straka, sojka, strakapoud, žluna i sýkory a další) nebo ježka, kunu, lasičku, když bude velké štěstí tak i jezevce…

4. Zrní jen trochu – neuškodí. Ptačí rodiče teď krmí své mladé o sto šest hmyzem (i zrnožravci), semínka si vezmou jen okrajově nebo pokud zrovna mají mezihnízdní obdbí. Pokud je na zdroj přímo nenavyknete, nikomu tím neuškodíte. Můžete tak nalákat vrabce, sýkory, zvonky a další.

5. Naučte se hlasy ptáků – třeba právě podle hlasu zjistíte, že to ve křoví krásně zpívá pěnice na vršku stromu špaček, vysoko na vrbě “cilp calp” budníček, ta střela, co vykřikovala byl strakapoud a podobně.

kos černý

kos černý

Držíme palce a těšíme se na výsledky! Ty můžete psát SEM.