Tento týden patří pozorování na zahradě – Pár tipů jak nahnat více bodů

Tak nám to letos pěkně vychází na mezinárodní den biodiverzity! Od pondělí do pátku pozorují školní kolektivy a od pátku do neděle pak soukromé zahrady. Jak ještě narychlo připravit lákadla pro zvířata?

1. Při slunečném a teplém počasí dobře fungují malá a mělká pítlka. Můžete použít podtácek pod květináč, zatížit jej pár kamínky, dát jej na otevřené, ale klidné místo na zem a je to. Důležité je je pravidelně doplňovat vodou, protože rychle vysychají a voda se v nich může časem kazit. Zdroje vody využije hmyz, mnoho ptáků (nejen na pití, ale i na nezbytné koupání), nebo třeba veverka nebo ježek, který se přijde napít za soumraku či v noci.

2. Dortíky – pro motýli a jiný hmyz teď nejvíce hrají barvy a vůně – zkuste namačkaný banán či jiné přezrálé ovoce na barevnou podložku nebo mělký barevný talířek, ideálně žlutý, modrý nebo červený. Dobrotu dejte na osluněné místo, kde příliš nefouká. Pokud Vám ještě nekvetou záhonky nebo keře, barevný a voňavý magnet by měl fungovat dobře.

3. Nabídněte masíčko – pokud Vám zbyly například odřezky od kuřete nebo trochu toho masa i oželíte, můžete na den a noc vyvěsit nebo na zem nabídnout na talířek. Pokud se to nesní do druhého dne, maso zlikvidujte. Nabídnout můžete i kočičí kapsičku nebo červíky ze zverimexu. Vůní masa přilákáte nejen různý hmyz (střevlíci, mravenci, hrobaříci,…), ale i ptáky (straka, sojka, strakapoud, žluna i sýkory a další) nebo ježka, kunu, lasičku, když bude velké štěstí tak i jezevce…

4. Zrní jen trochu – neuškodí. Ptačí rodiče teď krmí své mladé o sto šest hmyzem (i zrnožravci), semínka si vezmou jen okrajově nebo pokud zrovna mají mezihnízdní obdbí. Pokud je na zdroj přímo nenavyknete, nikomu tím neuškodíte. Můžete tak nalákat vrabce, sýkory, zvonky a další.

5. Naučte se hlasy ptáků – třeba právě podle hlasu zjistíte, že to ve křoví krásně zpívá pěnice na vršku stromu špaček, vysoko na vrbě „cilp calp“ budníček, ta střela, co vykřikovala byl strakapoud a podobně.

kos černý

kos černý

Držíme palce a těšíme se na výsledky! Ty můžete psát SEM.