Vedro na zahradě?

Celá střední Evropa se v posledních týdnech pere s nadstandardně dlouhými a intenzivními vedry. Když už někde sprchne, je to nárazová letní nadílka, která odteče po vyprahlém povrchu nebo se hned vypaří.
Organizace starající se o zdraví lidí, domácích, hospodářských i divokých zvířat volají po dodržování pitného režimu vhodného k těmto teplotám (např. tisková zpráva ČSOP).

Krajina se mění v poušť. Jen někde malé oázy lákají k ochlazení.
Víte, jak se chladí zvířata?
Prvně je to stín – na každé zahradě nakloněné zvířecím obyvatelům by mělo být dostatek stínu.
Pro mnoho živočichů, kteří si nenaleznou svůj slunečník je přímé slunce ubíjející a dochází k rychlému přehřátí i smrti.
Vnější chlazení – hromady kamení, cihel, písku nebo dřev jsou vyhledávaným úkrytem živočichů bez vnitřní termoregulace. Jsou jím vedle hmyzu také plazi a obojživelníci. Kameny přes den chladí a fungují i v noci, kdy sálají naakumulované teplo. Vnějším chlazením je i voda, která se odpařuje z povrchu těla. Dělají tak hlavně žáby a někteří plazy. Když uvidíte prasátko nebo vašeho psa válet v bahně, vězte, že to dělají pro zchlazení, tito živočichové se totiž nepotí.
Zrychlené dýchání a jiné techniky – jak už bylo zmíněno, někteří živočichové se nepotí jako lidé. Psi dýchají, zajíci ženou horkou krev přes uši, kde se jim ochladí, létavý hmyz žene svoji lymfu přes křídla, kde se chladí, ptáci k dýchání koncentrují svojí moč pro udržení vody v těle.

Příroda je mocná, někdy ale ani důmyslné adaptace nestačí na extrémní výkyvy počasí posledních let.
Za všechny obyvatele a návštěvníky zahrad prosíme o přístupný a bezpečný zdroj vody! Například hluboký venkovní bazén je spíše pastí než spásou.

Pokud nemáte hned mokřad, postačí pítko v podobě zapuštěné misky pod květník, denně dotované čerstvou vodou. Umístěte takové napajedlo nejlépe do klidného kouta zahrady do stínu. Uvidíte, kolik žíznivců se objeví.

rehek-0433