Začíná čas krmítek, pozor ale na přenášení nemocí!

Zpráva o posledních případech masivní krmítkové nákazy je sice již několik let stará, ale vždy je dobré nenechat nic náhodě a na přikrmovací čas se správně připravit, abychom ptákům neopatrností ještě neublížili…

Bezpečné krmítko je takové, které je řádně vyčištěné od starých zbytků a nečistot a plocha pro krmivo je stále suchá. Ideálně před sezónou prostor krmítka lehce vydesinfikujeme roztokem s octem. Roztok postačí 2 polévkové lžíce na půl litr vody, směs nalijete do rozprašovače a postříkáme plochy, kam ptáci sedají, a necháme vysušit. Přes krmítko si ptáci mohou nepřímo předat parazity a další nemoci, z vlhkého či plesnivého krmení mohou mít střevní potíže atp.

Správným umístěním krmítka můžete ptáky ochránit před dravci a nabídnout jim dostatek míst na vyzobávání semínek. Nejlépe tedy krmítko umístit tak, aby na něj nedoskočila či nedosáhla kočka a umístit v blízkosti hustého keře či stromu, kde se ptáci schovají a v klidu nakrmí.

Správné krmení je pro zdraví ptáků velmi důležité, hlavně v období zimy, kdy si nemůžou moc vybírat. Nabídněte jim tedy pestrost v podobě olejnatých semínek prosa, slunečnice, lněných semínek, vlašských ořechů, jablek, jeřabin, ještě nevysypaných šišek, pokud máte, tak semena různých plevelů… a doplnit můžete nesoleným syrovým lojem třeba pod krmítko do stínu.

Nezapomeňte na vodu! Za vysokých mrazů je často těžké nalézt zdroj vody. Naše krajina již není tak bohatá na stálé mokřady či malé tůňky. Dejte tedy ptákům možnost se napít a vykoupat, protože důsledná údržba peří je nutná pro zachování letových vlastností. Pro tento účel postačí mělké korýtko či miska pod květináč, kde čas od času vodu vyměníte.

Podzim je ale v plném proudu a my můžeme na zahradě pomoci i ježkům, žábám nebo ještěrkám. Shrabané listí nechte i s větvemi v koutě zahrady až do jara, přezimujícím zvířatům tak zajistíte ochranu a teplo do jarního probuzení. Doprostřed hromady můžete dát bedýnku s trochou sena a větracím otvorem a nechte se překvapit, kdo ji obydlí. Malým ježkům z podzimního vrhu, můžete pomoci k vykrmení kočičím žrádlem a vodou.

ježek