obojživelníci

Druhy, které pozorujeme v rámci soutěže

– Žábu:

Ropucha obecná (Bufo bufo) – dříve běžná žába na každé zahradě. Dnes se objeví jen v místech trvalého vlhka – sklepy, pod sudy na vodu, pod kameny v zídce. Na jaře ji přirozený instinkt nutí migrovat k místu rozmnožení. Tyto migrace jsou často důvodem masivních úhynů ropuch na silnicích. Pokud o takových nebezpečných a masových tazích víte, nahlašte nám to, pokusíme se domluvit s místní organizací na jejich zabezpečení. Rozmnožuje se hlavně v otevřené vodě bez rostlin brzy na jaře. Více obrázků (ZDE)

ropucha 4

 

Skokan zelený (Pelophylax esculentus) – tento druh je dedním z moha skokanů, kteří se na našem území vyskytují. Jejich ohrožení má ale ve směs stejný stupeň, má tedy cenu jejich přirozené prostředí podpořit nabídkou mokřadů a jezírek se zanořenou vegetací. Pomohou Vám i s regulací komárů.Více obrázků (ZDE)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Skokan hnědý (Rana temporaria) – dříve také běžný druh, dnes už je ale pod ochranou. Preferuje lesní prostředí, kde splívá s hnědými listy nebo dřevem. Více obrázků (ZDE)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Rosnička zelená (Hyla arborea) – naše pravá stromová žába. Její počty se mírně zlepšují, stále je ale pod ochrannou. Podpořit ji mohou i zahrádkáři výsadbou keřů a listnatých stromů na které ráda šplhá. Pokud bude v dosahu i mokřad s jezírkem a vyšší vegetací, máte naději, že si za souseda vybere právě vás. Její kůže se může zbarvit v závislosti na vlhku a teplu od zelené, přes žlutou až nahnědlou. Kváká v době páření a při změně tlaku, tedy zpravidla před deštěm typickým u -u -u. Více obrázků ZDE.

Rosnička ze soutěžící zahrady Jana Papáčka

Rosnička ze soutěžící zahrady Jana Papáčka

 

Blatnice skvrnitá (Pelobates fuscus) – jako každý obojživelník v ČR má i blatnice přiřazený stupeň ohrožení. Jednoznačně ji poznáte podle svislých zorniček. Více obrázků ZDE.

Blatnice ze soutěžící zahrady pana Jana Papáčka

 

Co lze ještě na zahradě spatřit

čolek obecný

mlok skvrnitý