savci

Druhy, které pozorujeme v rámci soutěže

 

Ježek západní – Těžištěm areálu výskytu je střední Evropa, je tedy u nás opravdu doma. Na světle zbarvené hlavě mívá od čenichu k očím tmavohnědou kresbu ve tvaru písmene V (tzv. brýle). S úpravou hnízda si příliš starostí nedělá. Většinou mu poslouží úkryty v křoví, pod kameny, vyvráceným kmenem stromu, dřevěnými kůlnami či podobnými stavbami, které vystýlá suchou trávou a listím. Jedině při výběru místa pro přezimování bývá náročnější, často střídavě využívá dvě hnízda vzdálená od sebe i několik set metrů.

ježek-foto_ZO_ČSOP_Vlašim

 

Ježek východní – Kromě Moravy a Slezska obývá i velkou část Čech kromě jihu. Je to jeho nejzápadnější cíp výskytu. Svým původem představuje stepní a lesostepní druh, který osídluje spíš teplejší, a zejména sušší místa v otevřené krajině. Zimní spánek je pro něj náročným obdobím, během něhož se snižuje veškerá tělesná činnost a teplota klesá z 35 °C na pouhých 5 °C. Během zimy ježek ztratí až 20% své váhy, proto je důležité si na podzim udělat pořádné tukové zásoby.ježek_východní-foto_ZO_ČSOP_Vlašim

Myš  – myšleno kromě potkanů a krys veškeré hlodavce, co jako myš vypadají. Většinou nacházíme pouze pobytové důkazy, jako jsou díry v zemi či nahrnutá hlína po hraboších (neplést s krtinami), těžko se pak určuje druh. Nejběžnější jsou ale myši domácí, myšice, hraboši (naobrázku myška drobná).

myška_drobná-Čížová-foto_Josef_Hlásek

 

Co se dá ještě spatřit

Veverka obecná – Nechybí v žádné zalesněné oblasti od nížin do hor a přivykla i na městské parky, kde ztrácí plachost. V posledních desetiletích se projevilo výrazné snížení početnosti veverek. Nyní už jsou veverky hájené, a přesto se s nimi setkáváme stále zřídka. Jejich barevnost je velmi variabilní od černé přes šedou až po rezavou. I veverkám se dá udělat krmítko s pochutinami a máte pak o divadlo postaráno.

veverka obecná

Netopýři – 25 druhů netopýrů a 3 druhy vrápenců můžeme na českém území potkat. Není to ovšem snadné, jsou to noční živočichové. Kdy je ale můžeme spatřit zblízka je v době jejich spánku v dutinách stromů, na půdách domů nebo třeba pod omítkou zatepleného domu. Míst pro odpočinek ale ubývá, pokud jim chcete pomoci, zhotovte si budku pro netopýry. Netopýří rtus je vysoce ceněným hnojivem.

netopýr-Karlovarsko_důl_Jeroným-foto_ZO_ČSOP_Kladská-7

Plch – velmi vzácný host na zahradě, má status kriticky ohroženého druhu (na obrázku plšík zahradní). Je to spíše noční živočich, takže přes den hledejte známky po jeho pobytu třeba v ptačích budkách s větším otvorem, které může osídlit. Rád si pochutná na hmyzu, ale k podzimu nepohrdne ani pupeny, plody a semeny.

plch_velký-ZS_Falco