Zpracováváme výsledky po zimním kole, hodnotíme výtvarná díla

Ještě v únoru nám chodily poslední mapovací karty, už se na ně ale vrháme, protože jarní kolo je tu co nevidět. Kdo přesáhne hranici 50 bodů, dostane bukovou plaketku, kterou si může vystavit třeba na plot nebo pro radost doma na čestné místo. Mít Živou zahradu je v dnešní zastavěné krajině skoro umění, přesto se podaří každým rokem do “síně slávy” přivítat několik nových. Mít alespoň trochu živou zahradu je radost, proto největší cenou pro vítěze je právě zahrada sama a všechno to barevné hemžení, pípání, kvákání, namlouvání, hnízdění, opylování, a další úžasné scenérie, které lze pozorovat a obdivovat.

Děti nám letos poslali asi nejvíc brkoslavů, co jsme kdy najednou viděli :) Všechny obrázky jsou moc povedené a bude se těžko vybírat nejlepší. Máme také radost, že si děti všímají typických znaků, podle kterých si teď již brkoslava určitě pamatují – zejména béžové “číro” nechybělo ani na jednom obrázku. Obrázky vyhodnotíme a vyhlásíme do půlky března, všechny dílka pak na rok vyvěsíme do přednáškové mstnosti Domu ochránců přírody v Michelské v Praze, kde budou dělat parádu pro všechny návštěvníky.

Je čas námluv. Možná to venku nevypadá, ale samičky přezimujících ptáků – sýkory, vrabci, rehci a další už vyhlížejí dutiny ke hnízdění. Když si ráno přivstanete, o teplých dnech zpívají kosáci a malí pěvci už od tří od rána, sovy jsou z vysokých stromů už také slyšet. Pokud nemáte ještě vymetené budky po předchozích nájemnících, udělejte to co nejdříve. Postupně se budou vracet i tažní ptáci, tak ať mají čistý domeček. Pokud by se materiál po minulé hnízdní sezóně neodstranil, není to konec světa, ale zvyšuje se možnost různých nemocí a parazitů. Pokud se na vyčištění materiálu zapomene delší dobu, pták si může budku i pomalu ucpat, protože vždy do hnízda nosí na hnízdění nový materiál.

Krátké video – Jak se čistí budka – od ČSOP Pardubice

cedulka

zasloužená cedulka v Živé zahradě